Tournaments
SOVC Tournament Information

For additional information on these tournaments (directions, other teams entered, site rules and regulations), please go to the OVR website at www.ovr.org and click on junior programs, then click on tournament schedule.    On the tournament schedule, click on player info (far right column) to get information on each individual tournament.    Please note that coolers are not permitted in the building at any OVR tournament. They must be left outside or in your vehicles.    Tournaments listed that are in Kentucky are in the Pioneer Region; therefore, tournament info is not listed on the OVR website.

11 - Ridenour
March 11     Highland Middle School - 3rd in Gold
March 26     Sports Express - Mason - 2nd in Silver
April 22       South Sports Metro - Centerville - 1st in Silver
April 29       Regionals - Columbus Convention Center - 3rd in Aluminum

11 - Coach Atchison
March 11     Eastside - Lithopolis - 2nd in Silver
April 1         South Metro Sports - 2nd in Bronze
April 15       Sports Express - 1st in Silver
April 29       Regionals - Columbus Convention Center - 1st in Chromium

12 - Coach Howard
March 12     South Sports Metro - Centerville - 1st in Gold
April 1         Eastside - Lithopolis - 2nd in Gold
April 22/23  Advancement Academy - Lewis Center - 3rd in Gold
May 13        Regionals - Columbus Convention Center - 5th in Silver

12 - Coach Ridenour
March 19     Advancement Academy - 2nd in Gold
April 2         South Sports Metro - 5th in Gold
April 15       Sports Express - 2nd in Gold
April 30       Highland High School - 3rd in Gold
May 13        Regionals - Columbus Convention Center - 5th in Copper

12 - Coach Hutton
March 19     Advancement Academy - 5th in Gold
April 22/23   Advancement Academy/Regional Challenge - Lewis Center - 3rd in Silver
May 6          South Sports Metro - Centerville - 5th in Gold
May 13        Regionals - Columbus Convention Center - 1st in Bronze

13A - Coach Smith
March 12     Game Time - Urbana - 1st in Gold
March 25     South Sports Metro - 1st in Gold
April 15       Marysville High School - 1st in Gold
April 29/30  South Sports Metro - Centerville - 1st in Gold
May 6         Sports Express - 1st in Gold
May 13       Regionals - Columbus Convention Center - 5th in Gold


13 - Coach Neff
March 4          West Muskingum - 3rd in Gold
March 18/19    Sports Express - 1st in Silver
April 1             Adena High School - 1st in Silver
April 15           South Sports Metro - 3rd in Gold
April 29           Eastside - Lithopolis - 5th in Gold
May 20           Regionals - Columbus Convention Center - 3rd in Aluminum

13 - Coach Hutton
March 4      Dayton Sports Complex - Dayton. - 3rd in Gold
March 11    Game Time - Urbana - 1st in Gold
March 25    Sports Express - 1st in Gold
April 1        Adena High School - Frankfort - 2nd in Gold
April 29      Eastside - Lithopolis - 3rd in Gold
May 20       Regionals - Columbus Convention Center - First in Silver


14A - Coach Atchison
March 19     South Sports Metro - 5th in Gold
March 25/26   Game Time - 1st in Copper
April 8         Eastside - Lithopolis - 5th in Gold
April 23       Pickerington North High School - 1st in Silver
April 30       Regionals - Columbus Convention Center - 3rd in Aluminum

14's - Coach Davis
March 12     Lima High School - 5th in Gold
April 2         Adena High School - Frankfort - 5th in Gold
April 8/9      Sports Express - Mason - 1st in Gold
April 22       Lexington High School - 3rd in Gold
May 6         Regionals - Columbus Convention Center - 3rd in Nickel

14's - Coach Morgan
March 4     Eastside - Lithopolis - 3rd in Gold
March 12   Galion High School - 5th in Gold
March 26   Lima High School - 5th in Gold
April 2       Adena High School - Frankfort - 5th in Gold
April 22     Miami East Junior High - Casstown - 3rd in Gold
May 6       Regionals - Columbus Convention Center - 5th in Chromium

15A - Coach Tracey
March 12     Blackswamp - Tiffin - First in Silver
March 19     Buckeye VB Center - 5th in Silver
April 8/9      Game Time - Urbana - 1st in Silver
April 30       Eastside - Lithopolis - 3rd in Gold
May 20        Regionals - Columbus Convention Center - First in Aluminum

15's - Coach Kellough

March 12     Thomas Worthington HS - 1st in Bronze
March 26     Sports Express - 3rd in Gold
April 9         Eastside - Lithopolis - 3rd in  Silver
April 15        Game Time - Urbana - 5th in Gold
April 29       Buckeye VB Center - Westerville - 5th in Gold
May 14         Regionals - Columbus Convention Center - 5th - Plutonium

16A - Coach Rann
March 11/12     Troy High School - Troy - 3rd in Gold
March 26        South Sports Metro - 3rd in Gold
April 23          Hamilton High School - 3rd in Gold
April 29/30    Game Time - Urbana - 1st in Silver  (5th out of 16)
May 7              Regionals - Columbus Convention Center - 5th in Bronze



17A - Coach Tanedo
March 12      Game Time - Urbana - 2nd in Gold
April 2          Buckeye VB Center - Westerville - 5th in Gold
April 9          Westminster College - 1st in Gold
April 29/30  Game Time - Urbana - 1st in Gold
May 14          Regionals - Columbus Convention Center - 1st in GOLD  (Repeat Regional Champions)




17's - Coach Fuchs
February 26     Eastside - Lithopolis - 5th in Gold
March 26          Kids America - 3rd in Silver
April 2              Game Time - Urbana - 1st in Silver
April 23            Eastside - Lithoplis - 1st in Gold
April 30           Buckeye VB Center - Westerville - 1st in Silver
May 7               Regionals - Columbus Convention Center - 5th in Bronze



18's - Coach Bennett
March 5         Positively Charged - 2nd in Gold
March 26       Otterbein University - 5th in Gold
April 2           Positively Charged - 2nd in Gold
April 29/30   Game Time - Urbana - 3rd in Gold
May 7            Regionals - Columbus Convention Center - 3rd in Gold
 
18 - Dailey  (Winter Team)
January 22     Sports Express  (17R) - Mason - 5th in Gold
January 29     Game Time Sports - Urbana  18R - 3rd in Gold
February 12    Buckeye VB Center - Westerville - 18R - 5th in Gold
February 18/19   Presidents' Cup - Columbus Convention Center  18R - 5th in Gold


14 - Fuchs (Winter Team)
January 21     Buckeye VB Center - 1st in Gold
January 28    Positively Charged  1st in Gold
February 4    Game Time - Urbana   1st in Gold
February 18/19    Presidents' Cup - Dayton Convention Center - 3rd in Gold